30 Kasım 2015 Pazartesi

CIZA LORLU BİBER TURŞUSU

LORLU BİBER TURŞUSU (CİZA)


Malzemeler:
* 3 kg. lor
*1/2 kg süt
* 1/2 kg içi çıkarılmış kırmızı yağ biberi
*1/2 kg içi çıkarılmış yeşil biber
*Tuz

Turşu İçin:
* Büyükçe bir kapaklı bir kutu
* Kutu büyüklüğünde ince tülbent
* Ağırlık ( dolu cam şişe olabilir)


Yapılışı: Öncelikle loru tuzla ve sütle iyice karıştırın,İçi çıkarılan biberlerin içine dolma yapar gibi lor ile doldurun, büyükçe bir kapaklı bir kabanın dibine 2 parmak kadar lor basın üzeri ne doldurulmuş biberleri dizin yine üzerine bolca lor basın yine biber koyun, lor bitene kadar aynı işlemi yapın en üste ıslanmış ve iyice sıkılmış tülbenti örtün, tülbentin üzerine bir ağırlık koyun kapağını kapatın 10 gün sonra lorlu biberli turşu hazır servis yapabilirsiniz.
Afiyet Şeker Olsun.

NOT:
*  Arnavutluk,Yunanistan göçmenlerinden öğrendiğim bir tariftir.
* Boşnaklar kaymakla yaparlarmış Soka derlermiş.
* Kaymaklı biber turşusu Soka 
* İsteyen lor içine tulum peyniri veya normal peynir ilave edebilir.
* Bu turşusu ister kahvaltıda,ister meze, ister yemek yanında servis yapabilirsiniz.
* İsteyen biberleri doldurmadan sadece doğrayarak yapabilirsiniz.
* Turşunun içinden alınan her biber sonrası tülbenti yıkayın ve tekrar üzerine yayın.
* Temizlik ve hijyenik koşulları sağlarsanız 1 yıl kullanacağız turşu olur.

* Siz istediğiniz biber ile yapabilirsiniz
* Tuz miktarı size kalmıştır.
* Kabınızın büyüklüğüne göre üzerine 1kg.lık dolu cam kavanoz koyabilirsiniz.
* Benim arkadaşım büyük kapaklı bir dikdörtgen kutuya yapmıştı.
* Üzerine iki tane dolu cam kavanoz koymuştu.

Arnavut göçmenlerinin yaptığı bir peynir mayalama türüdür. Acı biber ve peynir ile birlikte ziyafet sofralarımız için harika bir meze tarifi. Her zaman buzdolabınızda saklayabileceğiniz cizayı denemeniz dileğiyle. 1 litrelik bir kavanoz için tarif;
Malzemeler: 400 gr küçük acı biber (Maraş biberi)
                   500 gr tatlı lor peyniri
                   1,5 su bardağı ılık süt (yoğurt mayaladığımız sütten biraz daha ılık)
                   1 çay kaşığı tuz
Yapılışı: Biberleri yıkayıp, kurulayın. Çekirdeklerini çıkarın. Bir kasede loru ve sütü karıştırıp, loru elinizle ezin. Sütün sıcaklığı mutlaka yoğurt mayaladığınız sütten, biraz daha ılık olsun.

1 litrelik bir kavanozun dibine 1 parmak kadar sütlü lor peyniri ekleyin. Biberlerin içini sütlü lor ile doldurun ve kavanoza yerleştirin. Kasede kalan sütlü loruda kavanoza ekleyip boşluk kalmamasını sağlayın. Kavanozu ağzına kadar doldurmayın. 1 parmak kadar boşluk bırakıp kapağını kapatın.

Havlu ile iki kat kavanozu sarın. Evyenin üzerinde bu şekilde 2 gün bekletin, peynir oda sıcaklığında mayalansın. Ardından kapağını açıp havasını alın ve hemen kapağı yeniden kapatıp buzdolabına kaldırın. 10 gün de buzdolabında mayalanmaya devam edecek. 10 gün sonra kavanozun kapağını açıp peynirin üzerine zeytinyağı ekleyin. Böylece peynirinizi 1-2 ay saklayabilirsiniz. Servis yapacağınız zaman, tabağa aldığınız cizanın üzerine zeytinyağı ve çörekotu serpip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Not: Eğer çizayı 1-2 ay içinde tüketmeyip bir kaç yıl saklamak isterseniz. Kavanoza yapmak yerine oda ısısında mayalanma aşamasında bir kasede yapın ve üzerine ağırlık koyun. Mayalandıkça peynirin suyu çıkacaktır. Çıkan suyu üzerinden alıp atın. Suyu bitip peynirin üzeri kuruduğunda kuru kısmı atın. Kavanozlara doldurun. Üzerine zeytinyağı ekleyip buzdolabında 1-2 yıl bu şekilde saklayabilirsiniz.


Hiç yorum yok: